Tenerife – otok na kojem se spajaju Atlantik, vulkani i vječno proljeće. Najveći od Kanarskog arhipelaga, prostire se na 2.034 km² i krije krajolike koji izgledaju kao da su iz druge galaksije. Srce otoka čini El Teide 3.718 metara, najviši vrh Španjolske i treći najveći vulkan na svijetu.
No, Tenerife nisu samo visine – tu su i skrivena sela, prašume stare milijunima godina, pješčane plaže i gastro iznenađenja. Opcije za svaki stil putovanja su na raspolaganju. Gotovo svaki smještaj ima bazen jer ocean je često previše nemiran za kupanje. Tenerife su divlji, nepredvidivi, nevjerojatni. Mjesto gdje se susreću ocean, vulkani i tropska čuda. A jedno je sigurno, čim odete, poželjet ćete se opet vratiti.
Organizacija je ključ dobrog putovanja
Najbolja i najjeftinija opcija za putovanje je od siječnja do travnja. Ukoliko si sami organizirate te isplanirate putovanje, izbjeći ćete mnoge gužve. Najpovoljnije avionske karte su iz Venecije, Beča i Budimpešte, zapravo jedini izravni letovi. Obavezno rezervirajte rent-a-car unaprijed. Ceste su besplatne, parking isto i ovo je najbolja opcija da u miru, opušteno doživite otok. Ulaznice za atrakcije kupite online jer gužve su velike. Plaćanje karticom je idealno, no svakako uvijek imajte nešto gotovine. Prometnih propisa se valja pridrižavati, jer kazne su skupe a policajci nabrijani – stoga ne testirajte sreću.

Uspon na Teide – borba s vjetrom i vulkanskom divljinom
Putovanje u društvu sedmorice veličanstvenih nije moglo proći bez pustolovina, izazova i smijeha do suza – a sve je počelo pokušajem osvajanja Teidea…
Dan je počeo neočekivano, e-mailom koji je donio loše vijesti. Žičara ne radi, uspon na vrh je zatvoren zbog jakog vjetra. Sljedeći slobodan termin? Za šest dana. Čekanje nije bila opcija, pa smo se usprkos alarmantnom stanju, hrabro odlučili za pohod. Vjetar nas je bacao kao lišće u oluji, prašina je štipala oči, ali koraci su nas nosili naprijed. Na prvom kontrolnom punktu pokušali su nas zaustaviti. “Ne može dalje”. Ali nakon uvjeravanja da smo iskusni planinari, dobili smo dozvolu da nastavimo.
Što smo se više uspinjali, to je vjetar jače udarao, otprilike stotinupedest na sat. Na trenutak smo stali iza stijena da uhvatimo dah, no nije nam pomoglo. Ledeni udari vjetra prodirali su kroz sve slojeve odjeće, tlo pod nogama se ljuljalo od snage naleta, ali želja da dođemo što dalje bila je jača od straha i umora. Nažalost, kod Refugio Altavista na 3.260 metara morali smo stati. Dalje nije bilo moguće – priroda je odlučila za nas. Na povratku? Vjetar nas je doslovno nosio niz padinu. Teide ćemo svakako opet vidjeti – ali pod boljim uvjetima!

Selo Masca – vožnja živaca uz poglede koji ostavljaju bez daha
Ako ste mislili da ste vidjeli sve serpentine na svijetu, pričekajte cestu do Masce. Cesta vijuga kroz planine Teno, a u nekim zavojima imati ćete osjećaj da gledate u prazninu. No, sve to vrijedi, jer dolazak u selo je kao ulazak u filmski kadar. Smješteno u dubokom kanjonu, Masca izgleda kao skriveno utočište drevnih gusara. Planinarenje kroz ovaj krajolik? Neopisivo. Svaki korak otkriva dramatične litice, tropsku vegetaciju i osjećaj da ste na kraju svijeta.

Parque Rural de Anaga – šuma iz bajke
Anaga je najstariji dio Tenerifa, sa šumama koje postoje više od sedam milijuna godina. Kad zakoračite u ovu gustu lovorovu džunglu, imati ćete osjećaj da ste ušli u neki paralelni svijet. Kako smo se spuštali prema obali, zvuk kreketanja žaba zamijenila je buka valova. Dočekali su nas valovi Atlantskog oceana – veliki, divlji, glasni. Plan je bio samo proći, ali završili smo u vodi, mokri od glave do pete. Srećom, sunce i vjetar ovog puta bili su na našoj strani i odradili su svoje, pa smo bili suhi u roku od sat vremena.

San Cristóbal de La Laguna & Santa Cruz – kultura, povijest i hrana za pamćenje
La Laguna nekadašnji je glavni grad, UNESCO-va svjetska baština. Uske ulice, šarene fasade, kolonijalna arhitektura – povijest na svakom koraku. A onda kontrast – Santa Cruz, glavni grad otoka, moderniji, užurbaniji, ali jednako šarmantan. Naravno, kada si u Španjolskoj, ne večeraš prije 19 sati. Osim ako si kao mi – jer glad ne pita! Lokalna hrana nas je oborila s nogu, naručito riblji specijaliteti. A desert? Još o njemu sanjamo. Radi se o povijesno vrlo popularnom desertu zvanom Bienmesabe, a sastoji se od badema, jaja, šećera i limuna.

Bienmesabe u prijevodu znači “baš mi je ukusno”, tradicionalno se servira uz sladoled od vanilije ili banane, dok neke verzije uključuju par kapljica ruma ili palmin med. Rezervirajte restoran unaprijed i svakako se fokusirajte na ribu, i na deserte naravno. Privatni apartmani ili ruralne kuće s posjedima (fincas) – odličan izbor za autentičnije iskustvo.
Savjeti:
- Rezervirajte dozvolu unaprijed jer se termini brzo popune. Ako planirate ići žičarom, kupite
ulaznice online. - Topla slojevita odjeća i čvrste planinarske cipele su obavezne kao i dobra fizička sprema,
ukoliko se mislite penjati bez žičare. - Po normalnim vremenskim uvjetima uspon traje oko šest sati, a silazak pet sati. Budite
spremni na visinsku bolest i temperaturnu razliku od trideset Celzijevih stupnjeva.
Savjeti:
- Dođite ranije jer parkinga nema u izobilju.
- Vožnja do Masce nije za one slabih živaca. Ako niste sigurni, radije se odlučite za javni
prijevoz.
Savjeti:
- Nosite slojevitu odjeću, magla i vlaga su česti gosti.
- Neke staze su vrlo strme, pa su dobra kondicija i opreznost dodatni plus.
Što posjetiti:
• El Teide – najviši vrh Španjolske Masca – bajkovito selo
• Parque Rural de Anaga – prašuma i divlje litice
• Las Teresitas – plaža sa saharskim pijeskom
• Siam Park i Aqualand – adrenalinski vodeni parkovi
• Santa Cruz & La Laguna – spoj povijesti i modernog života