Privatni bankari, tvrtke za upravljanje obiteljskom imovinom i grupe za upravljanje imovinom kažu da raste broj ljudi koji žele otvoriti bankovne i investicijske račune u Švicarskoj, posebno onih koji to čine u skladu s američkim poreznim propisima. Neimenovani upravitelj bogatstva, koji ima klijente u inozemstvu, rekao je da trenutačno pomaže bogatoj američkoj obitelji da prebaci 5 do 10 milijuna dolara u Švicarsku.
Glavni razlog tome je što je Švicarska financijsko središte, čak i nakon što je njezina neutralnost postala razlogom žestoke političke rasprave nakon početka ruske agresije na Ukrajinu.
Amerikanci ne mogu jednostavno otvoriti račune u nekoj od švicarskih banaka, a jedan od razloga je što strane banke moraju registrirati vlasnike računa iz SAD-a. No u tome im mogu pomoći švicarski upravitelji bogatstva registrirani u SAD-u.
Ali ono što se promijenilo u posljednjih nekoliko godina jest to da je švicarskim financijskim institucijama lakše pružati podršku američkim klijentima nakon rješavanja poreznih pitanja koja su švicarske banke koštala milijarde dolara kazni. Od 2008. američka vlada kažnjava švicarske banke koje su pomogle Amerikancima da izbjegnu plaćanje poreza, koristeći se pravilom bankovne tajne. Godine 2013. švicarske su se banke prilagodile američkim poreznim pravilima povećanjem transparentnosti. To znači da od tada dijele informacije o vlasnicima računa iz SAD-a, piše Financial Times.
Prelijevanje novca na račune u švicarskim bankama i gomilanje zlatnih poluga nisu jedini načini na koje Amerikanci “čuvaju” svoje živote od recesije. Krajem prošle godine građani SAD-a spremali su se za neizbježne carine predsjednika Trumpa gomilanjem osnovnih potrepština; svaki treći Amerikanac planirao je kupiti više robe, a 39% navodi strah od carina kao glavni motivator, prema istraživanju CreditCards.com iz 2024.
Čak i generacija Z, poznata po “nerazumnom trošenju” na mali luksuz, napušta svoje financijske navike. Trenutačno smanjuju neozbiljne kupnje s “popisima bez kupnje”, koristeći ChatGPT kao besplatnog terapeuta. Ekonomska neizvjesnost trenutačno je velika, slažu se mlađi Amerikanci.
UBS i druge banke sa sjedištem u Švicarskoj kažu da bogati Amerikanci otvaraju račune jer se žele odmaknuti od američkog dolara koji slabi. Švicarska neutralna politika, stabilno gospodarstvo i pouzdan pravni sustav privlačni su mnogim ulagačima.
Posebno zanimljiva priča stiže iz simpatičnog švicarskog sela imenom Andermatt koje su posljednjih tjedana Amerikanci “okupirali”. U prvih nekoliko mjeseci ove godine novoizgrađeni stanovi u tom selu privukli su više od 1260 upita američkih investitora, a nositelj projekta sugerira da je potražnju potaknuo “bijeg na sigurno” nervoznih Amerikanaca.
Kupili su ili položili depozite za stanove u vrijednosti od 14,2 milijuna franaka do 10. travnja – gotovo dvostruko više od transakcija od 7,7 milijuna franaka za cijelu 2024. Spomenute 2023. Andermatt nije imao niti jednog američkog kupca.
Russell Collins, glavni komercijalni direktor tvrtke Andermatt Swiss Alps, koja upravlja i razvija projekt i koja je prodala 546 apartmana, rekao je da je interes američkih turista porastao otkako je američka tvrtka Vail Resorts kupila većinski udio u infrastrukturi skijališta 2022. Unatoč tome, ovogodišnji porast potražnje u SAD-u bio je “jasan izuzetak”.
“Početak godine i proteklih šest mjeseci bili su poput eksplozije u smislu količine prodaje i upita”, rekao je.
Andermatt Swiss Alps, 51% u vlasništvu egipatskog biznismena Samiha Sawirisa i 49% njegove tvrtke Orascom, jedinstven je u Švicarskoj jer je izuzet od ograničenja stranih kupaca koji kupuju nekretnine, što ga čini barometrom inozemne potražnje. Projekt vrijedan 1,8 milijardi franaka u Andermattu, garnizonskom gradu poznatom kao centru za obuku švicarske vojske, uključuje hotele, restorane i golf teren.
Većina kupnji nekretnina u Švicarskoj, kad su u pitanju strani državljani, strogo je ograničena prema pravilima Lex Kollera. No, vlada je izuzela Andermatt Swiss Alps zbog njegove veličine, dopuštajući stranim kupcima slobodnu kupnju i prodaju stanova i kuća, bez odobrenja ili razdoblja zadržavanja.
Jedan kupac iz Andermatta, tehnološki poduzetnik sa sjedištem u New Yorku, rekao je da je Trump bio jedan od “glavnih faktora” u odluci o kupnji. On i njegov partner kupili su dvosobni stan za 2,2 milijuna CHF u studenom. Švicarska je, rekao je, bila stabilna i sigurna u vrijeme kada su Ameriku čekale neizvjesnosti. “Nije samo financijska neizvjesnost – ne sviđa nam se ono u što se SAD pretvara”, rekao je.