Butković: Ubrzavamo gradnju nizinske pruge, treba nam dvije milijarde eura

Autor: Siniša Malus , 07. svibanj 2025. u 05:35
"Kad vidimo kako izgleda ovaj dio Rijeke i koliko se toga promijenilo u samo nekoliko godina, to je fascinantno", rekao je ministar Butković/Goran Kovačić/PIXSELL

Novi kontejnerski terminal bit će tehnološki najnapredniji kontejnerski terminal u ovom dijelu Europe.

Ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković jučer je obišao kontejnerski terminal na Zagrebačkoj obali u luci Rijeka.

Riječ je o novom Rijeka Gateway kontejnerskom terminalu koji se radi u okviru Ugovora o koncesiji za razvoj i gospodarsko korištenje terminala na Zagrebačkoj obali u luci Rijeka, potpisanog u studenom 2021.

Očekivano povećanje prometa
Novi Rijeka Gateway kontejnerski terminal bit će najsuvremeniji, odnosno tehnološki najnapredniji kontejnerski terminal u ovom dijelu Europe. “Kad vidimo kako izgleda ovaj dio Rijeke i koliko se toga promijenilo u samo nekoliko godina, to je fascinantno”, rekao je ministar Butković.

Nizinska željeznička pruga, odnosno dvokolosiječna pruga od Karlovca do Škrljeva gradit će se po sistemu “design and build”, odnosno u postupku javne nabave tražit će se izvođač koji će odraditi i projektiranje i gradnju pruge, što bi trebalo značajno skratiti proceduru do početka gradnje, najavio je ministar Butković.

Golema investicija

Kada zbrojimo sve investicije u terminal i prometnu infrastrukturu, od cesta do željezničkog sučelja u luci i oko nje, dolazimo do brojke od oko 600 milijuna eura.

“Očekujemo sufinanciranje iz Europskih fondova, ali trebat će nam još oko dvije milijarde eura vlastitih sredstava. Država i gospodarstvo dovoljno su snažni i vjerujem da ćemo uz povoljan kredit zatvoriti financijsku konstrukciju za ovaj projekt, rekao je Butković.

Tomislav Rosandić, član uprave Rijeka Gatewaya, prilikom obilaska terminala je naglasio kako su građevinski radovi i opremanje terminala u završnoj fazi.

“Sva ključna oprema i infrastruktura je instalirana i u fazi je testiranja i primopredaje od strane ključnih dobavljača. Na opremi testiranja izvode i naši zaposlenici kojih je u ovom trenutku 130, od budućih tristotinjak, koliko će ih biti kad terminal bude u punom operativnom radu. Početak operativnog rada očekujemo u drugoj polovici ove godine, nakon ishođenja svih uporabnih dozvola i završetka administrativnih procesa potrebnih da ovakav terminal počne s radom, rekao je Rosandić.

Riječ je o zajedničkom ulaganju APM Terminalsa (Maersk Group) i ENNA grupe, koja će biti realizirano u dvije faze. Prva faza obuhvaća ulaganja od 200 milijuna eura i završava do kraja 2025. te uključuje izgradnju osnovne infrastrukture terminala, nabavku najsuvremenijih kontejnerskih dizalica i uspostavu logističke podrške.

Ovim ulaganjem, odnosno završetkom terminala Rijeka bi trebala postati jedna od najvažnijih kontejnerskih luka na ovome dijelu Europe. Terminal koji bi s radom trebao početi u posljednjem kvartalu ove godine, bit će tehnološki namoderniji na ovome području, kapaciteta milijun kontejnera godišnje. Da bi se potencijali do kraja ispunili, ipak ćemo morati pričekati realizaciju nizinske pruge.

Studija “Ekonomski učinci riječke luke” koja je prezentirana na nedavnoj konferenciji “Brod, vlak, pogodak” u organizaciji Hrvatske gospodarske komore, kvantificirala je koliko riječka luka može dobiti od izgradnje željeznice od Rijeke preko Zagreba do Budimpešte. Razlike između tri scenarija zorno pokazuju koliki je potencijal riječke luke.

Ogroman potencijal
Konkretno, u slučaju da se pruga ranije izgradi, do 2032. godine, doprinos lučke djelatnosti u Rijeci donosi 3,3 milijarde eura ekonomiji, dok završetak izgradnje pruge do 2035. rezultira doprinosom od 2,45 milijardi eura. Slučaj gdje se pruga dovršava tek 2040. ili kasnije, donosi 1,7 milijardi eura hrvatskom gospodarstvu.

S obzirom na to da će se već dogodine vidjeti učinak novog terminala na Zagrebačkoj obali, ovaj zadnji, pesimistični scenarij, više-manje oslikava objektivni maksimum doprinosa riječke luke bez izgradnje nužne infrastrukture za daljnji razvoj, odnosno realizaciju njenog punog potencijala.

Komentari (1)
Pogledajte sve
Objava čeka odobrenje

New Report

Close

OSZAR »