Helsing vrijedan 12 milijardi eura predvodi revoluciju u obrani

Autor: Zrinka Gabelica Toplek
22. lipanj 2025. u 20:30
Podijeli članak —
Foto: Shutterstock

Osnaživanje tehnološkog suvereniteta i strateška autonomija.

Njemački obrambeni startup Helsing, specijaliziran za umjetnu inteligenciju (AI) u vojnim tehnologijama, privukao je novo ulaganje od 600 milijuna eura koje predvodi investicijska tvrtka Prima Materia, čiji su utemeljitelji Daniel Ek, osnivač Spotifyja, i Shakil Khan. Tim krugom financiranja vrijednost Helsinga dosegnula je 12 milijardi eura, čime je tvrtka postala jedan od najvrjednijih tehnoloških startupa u Europi.

Dvostruki ulog

“Kako Europa brzo jača svoje obrambene kapacitete kao odgovor na sve složenije geopolitičke izazove, postoji hitna potreba za ulaganjima u napredne tehnologije koje osiguravaju njezinu stratešku autonomiju i spremnost na sigurnost”, izjavio je Daniel Ek, istaknuvši: “Helsing je jedinstveno pozicioniran sa svojim vodstvom u području umjetne inteligencije da isporuči ključne sposobnosti u inovacijama obrane u svim domenama. Dvostrukim povećanjem našeg ulaganja Prima Materia potvrđuje svoju predanost osnaživanju tehnološkog suvereniteta Europe – ambiciju koju Helsing savršeno utjelovljuje.”

Tvrtka se izvorno fokusirala na razvoj AI softvera za obrambene sustave, no sada širi proizvodni portfelj na vlastite dronove, autonomne zračne borbene sustave i bespilotne podmornice. Ta širenja dolaze u trenutku pojačanih ulaganja u obrambeni sektor, potaknutih globalnim geopolitičkim tenzijama i ratom u Ukrajini, koji je promijenio način ratovanja uvođenjem masovne uporabe autonomnih sustava na bojištu. Daniel Ek u razgovoru za Financial Times istaknuo je kako je sukob u Ukrajini prekretnica u vojnim sukobima jer su dronovi i AI-pokretani sustavi prvi put masovno korišteni. “Ne možemo podcijeniti implikacije umjetne inteligencije, masovnosti i autonomije za taj i buduće sukobe”, rekao je, dodajući da je svijet suočen s izazovima kao nikada prije, što je ubrzalo financiranje Helsinga.

Investicijska tvrtka Prima Materia prvi je put uložila u Helsing 2021., mjesecima prije ruske invazije, a sada udvostručuje ulaganja, vodeći najnoviju rundu financiranja s postojećim ulagačima poput švedske obrambene grupacije Saab te nekoliko venture capital fondova. Ukupno prikupljeni kapital Helsinga sada iznosi oko 1,37 milijardi eura. Helsing je već isporučio tisuće borbenih dronova Ukrajini i osigurao ugovore s Ujedinjenim Kraljevstvom, Njemačkom i Švedskom. Nedavno su uspješno testirali autonomni zračni borbeni sustav koji upravlja borbenim zrakoplovom Saab, a najavili su i razvoj flote autonomnih nadzornih podmornica. Kako navodi BBC, Helsingova integracija umjetne inteligencije u vojne sustave donosi revoluciju u obrani, omogućujući analizu velikih količina podataka u stvarnom vremenu i predviđanje neprijateljskih poteza, što znatno unaprjeđuje strateško donošenje odluka. Međutim, ova tehnološka revolucija otvara i pitanja regulacije i etičkih standarda. Deutsche Welle ističe potrebu za koordiniranim političkim i pravnim inicijativama unutar Europske unije kako bi se osigurala odgovorna uporaba autonomnih sustava i spriječila eskalacija sukoba.

1,37 milijardi

eura ukupno je prikupljeni kapital njemačke obrambene tvrtke

Unatoč kritikama i potencijalnim bojkotima Spotifyja zbog Ekove investicije u obrambeni sektor, Ek ostaje uvjeren u ispravnost svoje odluke: “Ljudi će kritizirati, to je u redu. Ja se fokusiram na ono što smatram ispravnim i potpuno sam uvjeren da je ovo prava stvar za Europu”, izjavio je.

Domaće inovacije

Uporaba naprednih AI sustava i autonomnih platformi mijenja tradicionalne vojne doktrine. Oružane snage sve više prelaze s masovnih, ljudstvom dominantnih operacija na manje, tehnološki superiorne jedinice koje koriste podatkovnu nadmoć i automatizirane sustave za precizne udare i obranu. Takva promjena omogućuje agilnije i prilagodljivije strategije, što je posebno važno u kontekstu hibridnih prijetnji i brzih promjena na bojištu.

Europski parlament i obrambeni stratezi ističu važnost ulaganja u domaće inovacije i tehnologije kako bi se smanjila ovisnost o vanjskim dobavljačima i povećala sigurnost EU-a. Helsingova tehnologija, razvijena i implementirana u suradnji s europskim partnerima, pridonosi jačanju europske obrambene industrije i strateške autonomije, što je prepoznato kao prioritet u aktualnim rezolucijama i strateškim dokumentima EU-a.

Autor: Zrinka Gabelica Toplek
22. lipanj 2025. u 20:30
Podijeli članak —
Komentirajte prvi

Moglo bi vas Zanimati

New Report

Close

OSZAR »